یک دلیل ساده برای نقض مرجعیت صانعی

شاید اصلا تیتر این مطلب سالبه به انتفاء موضوع باشد. به عبارتی آقای صانعی مرجع تقلید به حساب نمی آید که حال بحث بر سر نقض آن باشد اما برای آن دسته از افرادی که ایشان را مرجع قلمداد می کنند هم یک دلیل بسیار ساده و همه فهم! وجود دارد که آقای صانعی دیگر یک مرجع تقلید نیست:

 

"عدالت" از اصول بنیادین و شرایط اولیه یک مرجع تقلید به حساب می آید. در فقه شیعه نیز در تعریف عدالت "عدم ارتکاب گناه کبیره و عدم اصرار بر گناه صغیره" آمده است.

شیخ یوسف صانعی

با این اوصاف حرامزاده خواندن رییس جمهور قانونی یک کشور که مشروعیت خود را از رهبری نظام و مقبولیت خود را مدیون بیست و چهار میلیون و ششصد و هفت هزار ایرانی است چه مبنای حقوقی، قانونی، عرفی یا شرعی می تواند داشته باشد؟

 اگر صانعی نتواند اتهام خود را ثابت کند که قطعا نمی تواند جدای از واجب شدن اجرای حد شرعی بر او، از عدالت و به تبع آن بسیاری موارد دیگر از جمله مرجعیت خودخوانده اش ساقط نیست؟

آقای صانعی هیچ گاه یک مرجع تقلید نبود. هم به خاطر آنکه جامعه مدرسین مرجعیت وی را تا به امروز تایید نکرده است، هم به خاطر آنکه فتاوای شاذش به همراه فتاوای حسینعلی منتظری سالهاست خبر اول رسانه های ضد اسلامی است و هم به خاطر آنکه برخی فتاوای "ضد" اسلامی اش به خصوص در بحث ارث مرد و زن و ... هر عقل سلیمی را به برای قضاوت به مسیر درست رهنمون خواهد ساخت، اما این مورد آخر اوج ایمان عملی آقای صانعی را به حق الناس نشان داد. همانی که خداوند سوگند یاد می کند از هرچه بگذرد حتی حق الله، از آن نخواهد گذشت مگر به رضایت صاحب آن حق.

اگرچه دفتر ایشان در اقدامی ناشیانه این خبر را کذب اعلام کرده و  ارتباط این جمله وی را با نسبت دادن به رییس جمهور اشتباه خوانده اما مشاهده فیلم این سخنرانی صداقت دفتر ایشان را هم بیش از پیش نمایان می سازد! (دانلود فیلم)

ای کاش آقای صانعی نگاهی به موضع گیری های دهه ۶۰ خود داشت و واقعا دقت می کرد تفاوت این ره تا به آن ره از کجا تا به کجاست.

بزرگی حرف خوبی می زد:

خدایا! "لحظه ای" و کمتر از آن، ما را به خودمان وامگذار ...

از : دست نوشته های یک دانشجو

/ 23 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میر حسین موسوی

سلام سایت نه وبلاگ خیلی زشتی دارید قالبش خیلی بده مطالبش هم معلومه دزدیه [دلقک] یه خورده چیزای جذاب بزار ماها هم بفهمیم دنیا چه خبره [منتظر]

اقتصاد سبز

سلام آپم با مطلب ادعای تقلب در انتخابات مجلس ششم توسط احمدی نژاد در سال 78

Muslim Online

میگم چیزای زیادی باید از شما یاد بگیرم 1- چه طوری توی قسمت مطالب وبلاگ مطلب میزاری؟ باز هم بهت سر میزنم تا بعد

اردوان

حداقل 2 بار فیلم رو دیدم. وسطهای فیلم ایشون یه داستانی رو تعریف میکنند و در انتهای صحبتهاشون گریزی میزنند به اون داستان. هیچ کجا ایشون ا.ن. رو حروم زاده نخوندند. ایشون شاگرد آقای بروجردی. امام و آقای اراکی و ... بودن و در 22 سالگی به درجه اجتهاد رسیدن...اگه قراره در مورد اجتهاد کسی شک کنیم اجتهاد خ.ر هستش که معلوم نیست از کجا دراومده. در مورد عدالت هم وضع خ.ر. اینقدر خرابه که جای صحبت نداره... فقط اینو بگم که در این جریانات اگه از 1 نفر فقط 1 نفر بیگناه به ناحق ضربه باتوم از مزدوران خ.ر خورده باشه گناهش گردن خ.ر هستش. که من حد اقل 8 نفر که رهگذر بودن و باطوم خورده بودن رو از نزدیک دیدم.(هم رهگذر بودنشونو و هم باطوم خوردن به ناحقشون رو ) شاید بگی خشک و تر با هم میسوزه اما این حرفا ماله حکومت شیعه که حاکمش مدعی جای معصوم نشسته به هیچ وجه قابل قبول نیست.

شاگردک

خیلی کار رو سخت کردی برادر! چرا این همه فشار میاری به خودت و فسفر می سوزونی که بگی صانعی مرجع نیست؟ این همه صغری کبری چیدن نداره که. دلیلش خیلی خیلی راحت تر از این حرفهاست: ایشون نمی تونن بشینن و ستمگری "رهبر معظم" و دار و دسته ی کودتاچی رو ببینن. به عبارت دیگه "خودی" نیستن. همین بهترین دلیله برای اینکه شما (و دوستانتون) مرجعیت ایشون رو نقض کنید.

رضا

بيچاره مملكتي كه تو دانشجوش هستي. تو اگر يك لحظه خدا و قرآن را در خاطر مي‌اوردي حاضر نبودي از اين سفاكان بي دين حمايت كني. افسوس كه بعضي در اين مملكت نان بي دانشي خود را مي خورند والا تو الان دانشجو نبودي.

امیدوار

مشکل شما این است که می خواهید اصرار کنید ا.ن. حرامزاده است. مشکل ما این است که در کشوری زندگی می کنیم که نا اهلان در جای اهلان جا خوش کرده اند. شما صلاحیت تشخیص مرجعیت یا عدم آن را ندارید. آرای 24 میلیونی ا.ن؟ ما با هم شوخی نداریما. اگر دین ندارید لااقل در دنیا آزاده باشید. باشد همگان درمحشر الهی نورانی باشند. ان الله مع الصابرین

مهدی

انسان جایز الخطاست .مراجع شیعه هم همین هستند امامان هم همین بودن پیامبران هم همین بودن.. ..و حقیقت غیر از این نیست!