«ارتشی فاتح»

عمده قیامها از دو بخش مبارزه و پیام تشکیل می‌گردد. مقصود از مبارزه، مجاهدت و جانبازی در راه آرمان مقدس است. مقصود از بخش پیام نیز رساندن و ابلاغ پیام قیام و بیان آرمان‌ها و اهداف آن است.

در پیروزی یک قیام، اهمیت رساندن و ابلاغ پیام قیام و بیان آرمان‌ها و اهداف آن، کمتر از فداکاریها و از خودگذشتیها نیست؛ زیرا اگر اهداف و آرمان‌های یک نهضت در سطح جامعه تبیین نشود، نهضت از حمایت و پشتیبانی مردم برخوردار نمی‌گردد و در کانون اصلی خود به دست فراموشی سپرده می‌شود و چه بسا گرفتار تحریف‌ها و دگرگونی‌ها توسط دشمنان ‌گردد.

 

 

با بررسی قیام مقدس امام حسین (علیه السلام) به خوبی مشخص می‌گردد که بخش مهمی از این رسالت، بر دوش امام سجاد و زینب کبری (علیهما السلام) قرار داشت که شهادت خونین امام حسین (علیه السلام) را تکمیل نمود.

 

 

با توجه به تبلیغات بسیار گسترده و دامنه داری که حکومت اموی از زمان معاویه بر ضد اهل بیت (علیهم السلام) (به ویژه در منطقه شام) به راه انداخته بود، بی شک اگر بازماندگان امام حسین (علیه السلام) به افشاگری و بیدار سازی نمی‌پرداختند، دشمنان اسلام و مزدوران قدرتهای وقت، قیام و نهضت بزرگ و جاویدان آن حضرت را در طول تاریخ لوث می‌کردند و چهره آن را وارونه نشان می‌دادند.(1) اما تبلیغات گسترده بازماندگان سید الشهدا (علیه السلام) در دوران اسارت - که کینه توزی سفیهانه یزید چنین فرصتی را برای آنان پیش آورده بود- اجازه چنین تحریف و خیانتی را به دشمنان امام حسین (علیه السلام) نداد.

 

 

به عنوان نمونه، به هنگام در آمدن اسیران به دمشق، مردی در برابر علی بن الحسین (علیه السلام) ایستاد و گفت: سپاس خدایی را که شما را کشت و نابود ساخت و مردمان را از شرتان آسوده کرد و امیر المؤمنین یزید را بر شما پیروز گردانید!

 

 

علی بن الحسین (علیه السلام) خاموش ماند تا مرد شامی آنچه در دل داشت بیرون ریخت. سپس از او پرسید: آیا قرآن خوانده ای؟

-          آری.

-          این آیه را خوانده ای؟ «بگو بر رسالت خود مزدی نمی‌خواهم جز دوستی نزدیکانم...»(2)

-          آری.

-          و این آیه را تلاوت نموده ای؟ «و حق خویشاوندان را بده!...»(3)

-          آری.

-          و این آیه را خوانده ای؟ «...خداوند فقط مى‏خواهد پلیدى و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد.»(4)

-          آری

-          ‌ای شیخ! ‌این آیه‌ها در حق ما نازل شده است. ماییم ذوی القربی، ماییم اهل بیت پاکیزه از هر گونه آلایش.

 

پیر مرد دانست آنچه درباره این اسیران شنیده، درست نیست؛ آنان خارجی نیستند؛ بلکه فرزندان پیغمبرند. لذا از آنچه گفته بود، پشیمان شد و گفت: "خدایا من از بغضی که از اینان در دل داشتم به درگاه تو، توبه می‌کنم. من از دشمنان محمد و آل محمد(علیهم السلام) بیزارم."(5)

 

در کنار این، اعتراف عبد الملک بن مروان گوشه‌ای دیگر از ثمره خون سید الشهدا(علیه السلام) و افشاگری کاروان اهل بیت(علیهم السلام) را مشخص می‌سازد. عبد الملک بن مروان به "حجاج" که از طرف وی حاکم حجاز بود، این گونه می‌نویسد: "مرا به خون فرزندان ابوطالب آلوده نکن؛ زیرا خود دیدم که چون خاندان ابوسفیان با آنان در افتادند، بر افتادند."(6)

 

 

از آنجا که می‌دانیم عبد الملک از خلفای با هوش و سیاستمدار اموی بود(7) و نیز می‌دانیم که او پنج سال پس از فاجعه کربلا به حکومت رسید، به اهمیت و ارزش این اعتراف پی می‌بریم؛ زیرا این دستور نشان می‌دهد که خاندان ابوسفیان با همه فشاری که به دودمان ابی طالب وارد آوردند، در اهداف شوم خود کامیاب نشدند و جز روسیاهی و لعن ابدی برای آنان چیزی بر جای نماند.

 

 

آری! در مجموع و با توجه به همه تبلیغات گسترده و زیانبار بر ضد خاندان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، اهمیت سفر بازماندگان امام حسین (علیه السلام) به شام به خوبی روشن می‌گردد؛ زیرا آنان در این سفر آثار چهل سال تبلیغات مسموم کننده را از بین بردند و چهره کریه حکومت اموی را به خوبی معرفی کردند و افکار خفته مردم شام را بیدار و متوجه حقایق ساختند. لذا می‌توان گفت که اهل بیت (علیهم السلام) هنگام باز گشت به مدینه حکم ارتشی فاتح را داشتند که ماموریت خود را بخوبی انجام داده باشد!

 

 

(برگرفته از کتاب "سیره پیشوایان تألیف حجة الإسلام مهدی پیشوایی)

-------------------------------------------------------------------------------------------

پاورقی ها:

1- همچنان که برخی از آنان با تحریف واقعیت و برای تبرئه معاویه از جنایتش در به شهادت رساندن امام حسن(علیه السلام)، به ایشان تهمت زده گفتند: او در اثر ذات الریه و سل از دنیا رفت!

2- "... قل لا اسئلکم علیه أجرا إلا المودة فی القربی .."(سوره شوری، آیه 22)

3- "و آت ذا القربی حقه ..." (سوره اسراء، آیه 26)

4- "...انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا"(سوره احزاب، آیه 33)

5- مقتل خوارزمی، جلد 2، صفحه 61 - لهوف، صفحه 74

6- تاریخ یعقوبی، جلد 3، صفحه 49، (ضمن حوادث دوران حکومت عمر بن عبدالعزیز)- اختصاص شیخ مفید، صفحه 315

7- الفخری فی الآداب السلطانیة و الدول الإسلامیة (ابن الطقطقا)، صفحه 122

/ 20 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست

سلام منم میخوام آخر انتظار باشم [ناراحت][گل]

لبخندایرانی-پسرانه قدیم

سلام بر دوستان عزیز و مهربان لبخند ایرانی آمدیم برای شما -چون شما را دوست داریم از 23 اسفند ماه ١٣٨٨ تا 14فروردین ماه ١٣٨٩ لحظاتی شادشاد با عیدانه لبخندایرانی مارایاری کنید با کلیک برروی تبلیغات ما ١٠-۵ آپ جدید در هرروز فردا لحظاتی شاد را با ما تجربه کنید -وعده دیدار ما ١٠ صبح روز یکشنبه

لبخندایرانی-پسرانه قدیم

سلام بردوستان عزيز لبخندايراني فراخوان عمومي و در خواست حمايت هر چه بيشتر از شما دوستان عزيز از آنجا كه اين وبلاگ دوباره كار خودراآغاز كرده و نياز به سرمايه مالي براي ژرداخت هزينه ي اينترنت در كشور ايران را دارد لذا خواهشمنديم از شما دوستان عزيز كه پس از هر بار بازديد از اين وبلاگ بر روي تبليغات موجود برآن كليك كنيد. عيدانه اين وبلاگ با سرمايه ي اوليه آقاي hu كار خودرا آغاز كرده است اميدواريم با عيدانه خود لحظاتي شاد شاد براي شما وخانواده ي محترمتان فراهم كنيم خواهشمندم در اين مدت پشتوانه ي گرمي براي ما باشيد. Tanks the dear visitors www.iranpk.persianblog.ir لبخندايراني-پسرانه قديم مديريت:hu

عرشی قزوینی

سلام ! سال نو مبارک ...[گل] ان شا الله به آرامش برسی بیش از پیش !! سال و فال و مال و حال و اصل و نسل و تخت و بخت بادت اندر شهریاری بر دوام و بر قوام سال خرم فال نیکو مال وافر حال خوش اصل ثابت نسل باقی تخت عالی بخت رام یا علی ...

خداکندکه فردا تنها نباشیم

ای یادگار آیه یازدهم ! ای مجلس آرای میکده انبیاء ! ندای ((اُین))تا کی ؟ ای یکه سوار یوم فتح،یکدم به یاری یغما زدگان پناهنده کویت بیا ومحرومیتشان را با فیضان فیضی از یم فضایل خویش بزدای. ای یوسف حسین(ع) !یاوران یگانهُ تو پیمان وبیعت ولایتت را نشکستند. یا بقیهُ الله !رایت هدایت را با ید بیضایت برافراز وبیت پایانی شعر اهل بیت (ع)را بسرای... اللهم عجل لولیک الفرج(آمین)

دانشجو

سلام همسنگر چهار دعاي برتر تحويل سال اول دعا براي ظهور آن بي مثال / دوم تمام ملت بي ضرر و بي ملال سوم رسيدن ما به قله هاي کمال / چهارم تمام جيب ها پر از پول، اما حلال ... فرا رسيدن بهار 89 مبارک . سالي پربركت و موفقيت را براي شما و خانواده محترمتان آرزومندم . موفق و پيروز باشيد . يا علي [گل][گل][گل]

محمد

سلام با پست جدیدم در مورد بررسی معنی کلمه مولی در حدیث غدیر منتظرت هستم http://faarouq.blogspot.com

محمد

سلام با پست جدیدم در مورد بررسی معنی کلمه مولی در حدیث غدیر منتظرت هستم http://faarouq.blogspot.com

شوشتر نگار

سلام دوست خوبم پاسخ یک سئوال را برایم بنویس امام خمینی کیست؟ منتظرم یاعلی

شعله شجاع

[گل]بسیار دل نشین[گل]