مشق آزادی

چه بسیار افرادى که داد آزادى خواهى دارند و دیگران را به آزادى مى خوانند، اما بى آن که توجّه داشته باشند، اسیر و بنده هستند و از خود اختیارى ندارند. بسیارى از اشخاص که آزادى و حقوق دیگران را پایمال کرده و آن را دستخوش امیال و اراده خود ساخته و خود را بر ملل و جوامع، فرمانرواى مطلق مى شمارند نیز از نعمت آزادى محروم هستند.این هر دو دسته بنده اند ؛ امّا نه بنده یک تن؛ نه بنده اى که جسمش در اختیار غیر باشد، و فکر و اندیشه اش در اختیار خودش.اینان بنده هوا، بنده پول، مال و بنده مقام هستند. غلام حلقه به گوش شهوت، غلام اربابان قدرت، حاکمان و امیران و بنده عادات و خرافات هستند.بندگانى که علاوه بر جسمشان، روح و فکرشان نیز بنده است و همه چیزشان در بند افتاده و از آزادى واقعى و استقلال روحى و فکرى بویى نبرده اند.

یقیناً این گونه افراد، بنده اند و آزاد ساختن آنان کار دشواری است.اما دین اسلام براى آزادى این افراد، برنامه هاى وسیعى را پیشنهاد کرده تا بشر را از بند استعباد، عادات رذیله و هواى نفس آزاد سازد و تا بشر به این آزادى نرسد، طعم آزادى را نمى چشد و در سایر امور، آزادى را به دست نمی آورد. در دیدگاه قرآن کریم، یکى از اهداف دعوت حضرت خاتم الانبیاء(صلّى الله علیه و آله و سلّم)برداشتن این گونه بارها از روح و فکر بشر است. لذا قرآن کریم در این زمینه می فرماید:"پیامبری که ...بارهاى سنگین و زنجیرهایى را که بر آنها بود، (از دوش و گردنشان) بر مى‏دارد ..."

در این راستا، یکى از برنامه هاى آزادى بخش اسلام، "روزه" است.روزه، آدمى را از بند عادات حیوانى آزاد مى سازد و او را به سوى ملکوت اعلى پرواز مى دهد. فرد مسلمان به قصد روزه، سحر از میان بستر آرام خواب، براى خوردن سحرى و انجام عبادت و خواندن دعا و نماز بر مى خیزد و از قید خواب و عادت به استراحت، آزاد مى شود. او در تمام مدّت روز از تحت سیطره و تسلّط جسم و غرایز حیوانى و عادت به خوردن و نوشیدن، خود را بیرون مى کشد و طلسم هوا و هوس را مى شکند. انسان روزه دار از خوردن غذاهاى لذیذ و میوه هاى شیرین و خوش طعم و نوشیدنى هاى خنک و گوارا خوددارى مى کند و به عادات روزهایى که روزه نبود، نمى اندیشد و برنامه هاى غذایى روزانه را ترک می نماید. او بدین وسیله فکر و عقل و وجدانش را آزاد مى سازد و خود را در افقى عالى تر و نورانیت و روشنایى دیگر مى بیند.

مسلمان روزه دار، ادعیه اى را که برای ماه مبارک رمضان و براى مواقع سحر و روز و شب، وارد شده، مى خواند؛ ادعیه اى که اغلب داراى جملات آموزنده، حقیقت و روح آزادى است.ادعیه اى که عقیده توحید را با جان و روان و وجدان آمیخته مى سازد و خواننده را از بندهاى گران اخلاق زشت و صفات ناپسند نجات داده و به صفات پسندیده و اخلاق کریمه دعوت مى نماید.

کسانى که در طول سال به واسطه اشتغالات مادّى حتّى براى لحظه اى فرصت توجّه به امورروحانى را نداشته اند و موج اجتماع، آنان را از این سو به آن سو پرتاب کرده و پناهگاه و آسایشگاهى نیافتهاند،اکنون در پناه ماه مبارک رمضان مى آرمند و در لذایذ روحانى و معنوى غرق مى شوند و مى فهمند که آدمیزاد مى تواند به مادیات بى اعتنا باشد و در مقابل شهوات،امیال تشنگى و گرسنگى، زبان، چشم چرانى و... سر خم نکند.

بر این اساس، ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی است تا انسانها از آندرس آزادى بگیرند و از عادات زشت و تقیّدات بى جا خود را آزاد سازند و همواره به یاد داشته باشند که یکى از مقاصد اسلام، همانند سایر ادیان الهی، آزادى افراد و جوامع از یوغ حکومت هاى مستبد و سلطه هاى فردى و شخصى است.

(برگرفته از کتاب "ماه مبارک رمضان، مکتب عالی تربیت و اخلاق نوشته آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (با اندکی تصرف))

از : پایگاه اسلامی شیعی رشد

__________________________________________________________

و اما مثل همیشه سیاست :

اول باید از جناب سر کار خانم زبتون  تشکر کنم که آمار وبلاگ ما رو بالا بردن ولی درباره لوگوی محاکمه موسوی باید بگم من نمیتونم برای اینکه یه عده خوشحال بشن به اعتقادات خودم  لگد بزنم . من موسوی رو مسئول اتفاقات اخیر میدونم و به نظر من باید محاکمه بشه که این امر ان شاء الله نزدیکه.

گفت وشنود امروز کیهان یه تیکه به آمو محموده درباره هلو که به من ربطی نداره نمیخواین ببینیدش نرین اینجا .

محفل انس با قرآن دیروز هم واقعا زیبا بود و آقا بیانات جالبی داشت که ای کاش جوونها بیان و این حرفها رو بشنون بعد خودشون قضاوت میکنن بهترین رهبر دنیا کیه ؟ 

این هم یک گزارش اعتراف گیری زوری عینک

/ 17 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رویا

نمی خوای به آرزو چیزی بگی؟![عصبانی]

این شروع پایان شماست. شاید با زور بازو به عقب بیندازیش ولی در نهایت حق پیروز میشه

اقتصاد سبز

سلام این هم از کابینه دهم یکی تحت تعقیب پلیس اینترپل ، یکی محکوم به 5 سال حبس ، یکی هلو! موسوی هم اصلا" با احمدی نژاد قابل مقایسه نیست اگه شما چندتا دروغ از موسوی واسه من گفتین من یه کتاب دروغ از احمدی نژاد واستون میگم حداقل آقای خاتمی کتابهای زیادی هم اسلامی هم فلسفی نوشتن اما این آقای باسواد که ادعاشون میشه هنوز یه مقاله علمی درست حسابی هم ثبت نکرده

اقتصاد سبز

راستی نظرتون درمورد تجاوز جنسی شکنجه گران جمهوری اسلامی به یک نوجوان 15 ساله چیه؟؟؟ پزشک هم این تجاوز رو تایید کرده حتما" شما هم با نظر سردار اسماعیل احمدی‌مقدم موافقید که میگه زمانی که آشفتگی‌ها و ناهنجاری‌هایی در اجتماع رخ می‌دهد، کارهایی پیش می‌آید که بی‌گناه و گناه‌کار آسیب می‌بینند و مانند سیل همه را می‌برد و قابل تبعیض نیست.

اقتصاد سبز

واقعا" دروغ بوده !!!!!!!!! ای بابا این موسوی و خاتمی و دارو دستش چقدر ریاکارن همشون دارن با فتوشاپ و میکس مونتاژ ذهن مردم رو نسبت به این حکومت اسلامی منحرف میکنن اون نامه ای هم که سیصد تا پزشک زیرشو امضا کردن هم دروغه حتما انگلیس به پزشک ها دستور داده بود خوب شد که شما گفتین دروغ بوده

اقتصاد سبز

حرف هایی که شریعتمداری میزنه چی؟؟؟ یا فیلم هایی که 20:30 نشون میده؟ زهره از انگلیس گفته برید اتوبوس ها رو آتیش بزنید [قهقهه]

آقای D سابق

چرا در ايران همجنس باز نداريم؟ 1) چون تجاوز يک کمي با ضرب و زور است و خوب منطقن اينجور ديگر بازي نيست چه رسد به نژاد همجنسش! 2) چون لبنان جز خاک ايران نيست و اين جمله راجع به ايراني ها گفته شده. 3) چون ممکن است در مورد آقايان خانم ها تجاوز کرده باشند.* 4) چون بايد آن طرف هم اقدام مشابه را انجام دهد تا بازي انجام شود ولي چون نداده** پس بازي به حساب نميآيد. 5) چون داشتن رابطه ي جنسي با خس و خاشاک نوعي فتيشيسم است و به همجنسبازي ربطي ندارد. 6) چون هلو میوه است. ------------------------------------------ *فرض کنيد يکي با شمايل ف.رجبي، سه قبضه سبيل و موارد متنابهي پشم و عينک بخواهد با شما صحبت کند، کار ديگر که ديگر هيچ. مصرع: چون که ريزک ميروند آن کار ديگر ميکنند. **منظور "انجام نداده" ميباشد که "انجام"ـش به قرينه ي معنوي/فيزيکي حذف شد.

قلب تنها

سلام بدو بیا که بده مدتها آ پ کردم[ماچ][گل][ماچ]

رویا

توهینشو بی جواب میزاری؟[عصبانی]

لبخندایرانی

سلام برشما 3مطلب اول وبلاگ شما را خوانديم واقعا عالي بود واززآن استفاده كرديم قالب وكدهايي راهم كه استفاده كرديد مناسب با وبلاگتون است وبلاگ لبخند ايراني از 4نويسنده و2طراح تشكيل شده كه با گذشت 4 ماه از افتتاح اين وبلاگ توانسته است نظر جمع كسيري از مخاطبان را به خود جلب كند شما هم مي توانيد به وبلاگ ما سربزنيد واگر از وبلاگ ما خوشتان آمد مارا با گروه لبخندايراني لينك كنيد و سپس خبر دهيد تا به ما وجمع دوستانمان بپيونديد با لينك شدن وبلاگ شمادروبلاگمان ،وبلاگتان به بيش از 120نفر از دوستان لينك شده ي ما معرفي مي شود ودرآخر خاطر نشان مي شويم كه وبلاگ ما وبلاگي مذهبي نيست بلكه در حال حاضر با ويژه نامه ماه رمضان در خدمتتون هستيم گروه وبلاگ نويسي لبخند ايراني