اظهارات جرج سورس و تکذیب دیدار خاتمی !!!

جرج سوروس طراح و حامی مالی انقلاب های مخملی در کشورهای مختلف جهان از دیدارهایش با محمد خاتمی پرده برداشت و علاوه بر آن خاتمی و میرحسین موسوی را به دلیل ایفای نقش در بوجود آوردن آنچه که او انقلاب سبز ایران می نامید مورد ستایش قرار داد.
«سوروس»که ریاست هیئت مدیره موسسه «جامعه باز» (OSI) را بر عهده دارد طی سخنانی در شامگاه 11 سپتامبر 2009 در سالن اجتماعات هتل بین المللی ترامپ
(Trump International Hotel) نیویورک و در جمع مدیران و فعالان تعدادی از سازمان های غیردولتی آمریکا ضمن تحلیل ریشه های واقعه 11سپتامبر ادعا کرد: ریشه های واقعه تاریخی 11سپتامبر 2001 را باید در بنیادگرایی، تصلب و عدم رواداری بخشی از مسلمانان جست وجو کرد.
رئیس هیئت مدیره مؤسسه جامعه باز ادامه داد: در مقابل این جریان ستیزه جو، بخشی از اندیشمندان مسلمان نظیر نصر حامد ابوزید، عبدالکریم سروش و محمد خاتمی با بهره گیری از آموزه های کارل پوپر تلاش می کنند تا اسلام را با دنیای مدرن آشتی داده و رواداری را در جوامع اسلامی ترویج کنند.
جرج سوروس اظهار داشت: موسسه جامعه باز در راستای هدف گذاری های خود همواره تلاش کرده است تا آن دسته از جریان های فکری را در جهان اسلام مورد توجه قرار دهد که به ارزش های جهان مدرن (سکولار) پایبندی بیشتری دارند.
وی در همین رابطه اظهار داشت: یکی از بهترین جلساتی که من در ارتباط با پیشبرد دموکراسی در جهان اسلام و به ویژه ایران در آن حضور یافتم، ملاقاتی بود که روز سه شنبه 14 سپتامبر 2006 با محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران برگزار کردم.
جرج سوروس در ادامه سخنانش با بیانی طنز افزود: من حدود 10 سال در انتظار دیدار آقای خاتمی بودم و به همین دلیل این دیدار آنچنان برای من جذاب و به یاد ماندنی بود که حتی روز و ساعتش نیز در حافظه ام ثبت شده است.
طراح و حامی مالی انقلاب های مخملی سپس تأکید کرد: البته من در 14ژانویه 2005 بعد از سخنرانی جواد ظریف در موسسه جامعه باز، حدود یک ساعت با ظریف صحبت کرده بودم و دغدغه های خود را در خصوص روابط ایران و آمریکا با توجه به پیشینه ای از بی اعتمادی نسبت به برنامه اتمی ایران و نیز تنش های تاریخی ناشی از نقش ایالات متحده در خاورمیانه به ظریف که آن زمان سفیر ایران در سازمان ملل بود، منتقل کرده بودم.
سوروس افزود: هدف از دیدار من با محمد خاتمی نیز دستیابی به آگاهی از درون کشوری منزوی بود، کشوری که برای برقراری ارتباطات با آن فرصت های محدودی وجود دارد و با توجه به تحولات اخیر منطقه چنین جلساتی ارزشمند است و می تواند به اتخاذ تصمیمات سیاسی موثر کمک کند.
رئیس هیئت مدیره موسسه جامعه باز ادامه داد: در این جلسه من به خاتمی گفتم که جوانان ایران به عنوان بخش بزرگی از جمعیت ایرانیان، مشتاق تغییری سیاسی هستند که حاصل آن جامعه ای آزادتر باشد.
سوروس ادامه داد: به خاتمی گفتم که هر چند دغدغه خاطر کنونی بیشتر ایرانیان وضعیت اقتصادی خودشان است و انتخابات ژوئن 2005 نیز همین موضوع را تائید می کند اما باید گرایش هایی را در ایران تقویت کرد که آزادی بیان و ارتباط با جهان آزاد را مولفه های اصلی پیشرفت و ثبات ایران می دانند.
وی سپس اظهار داشت: به خاتمی گفتم با اینکه تعداد بسیاری از شهروندان سرخورده ایرانی از تغییرات اساسی در ساختار سیاسی ایران حمایت خواهند کرد اما آنان هنوز فاقد «گروه های سازماندهی شده» برای پشتیبانی از یک انقلاب «براندازی» هستند.
سوروس ادامه داد: به خاتمی گفتم که سرعت جوانگرایی جمعیت و شدت بیکاری در ایران احتمال تغییر در کوتاه مدت را کاهش می دهد و برای این منظور باید به باز کردن بیشتر فضا، توسعه سازمان های غیردولتی و افزایش تعداد رسانه های مستقل کمک کرد تا یک دموکراسی پرشور و روادار در ایران نهادینه شود.
رئیس هیئت مدیره موسسه جامعه باز سپس به اظهارات خاتمی اشاره کرد و گفت: خاتمی در این جلسه به من گفت که تعارض موجود بین ساختار حقیقی و ساختار حقوقی در ایران مهم ترین مانع برای پیشرفت و توسعه روابط ایران با غرب است.
سوروس افزود: خاتمی معتقد بود که دموکراسی و رواداری دولت با ساختار کنونی یک حکومت مذهبی که در راس آن رهبر مذهبی حکمرانی می کند، به دست نخواهد آمد.
وی افزود: خاتمی انتخاب احمدی نژاد را حرکتی در جهت تثبیت بیشتر قدرت رهبر مذهبی ایران ارزیابی کرد و معتقد بود که در دوران احمدی نژاد جامعه مدنی تحت فشارهای بیشتری قرار گرفته است.
رئیس هیئت مدیره موسسه جامعه باز اظهار داشت: خاتمی معتقد بود که در دوره 8 ساله ریاست جمهوری خود با هیولای انسداد سیاسی همه روزه دست و پنجه نرم کرده است و این بن بست سیاسی علی رغم گفت وگوهای متداول و دامنه دار سیاسی در راس حاکمیت همچنان برقرار است.
سوروس ادامه داد: خاتمی در این جلسه به من گفت که کلید قفل بسته شده سیاست در ایران تنها و تنها فشارهای اجتماعی و کمپین های وابسته به جنبش های دانشجویی، کارگری و زنان است که باید خواسته های گروهی و شعار تغییر را از درون دفاتر در بسته خود به سطح معابر عمومی منتقل کنند.
وی اظهار داشت: خاتمی در این دیدار کاملاً در نقش رهبر مخالفین در ایران صحبت می کرد.
سوروس ادامه داد: من مجدداً در سی و هشتمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد داووس در ژانویه 2007 با خاتمی ملاقات کردم که متوجه شدم، پس از یک سال دغدغه های خاتمی رادیکال تر شده است تا آنجا که وی به دلیل برخی مشکلات سیاسی و حذف سیاسی گسترده همکارانش ناچار شد اجلاس داووس را نیمه کاره به مقصد تهران ترک کند.
سوروس در ادامه مدعی شد: برخلاف آنچه که از دخالت موسسه جامعه باز در تحولات اخیر ایران و آنچه که طی ماه های قبل در سطح خیابان های تهران به عنوان تلاش برای آزادی و دموکراسی مشاهده می شد، گفته می شود، این موسسه هیچ گاه در امور داخلی ایران دخالت نکرده است.
رئیس هیئت مدیره موسسه جامعه باز اظهار داشت: حضور موسسه جامعه باز در ایران در سال 2003 (1382 خورشیدی) و با دعوت رسمی دولت سابق ایران صورت گرفت که این فعالیت ها با آگاهی دولت آمریکا و در تبعیت کامل از مجوزهای ویژه صادر شده از سوی دفتر کنترل دارایی های خارجی وابسته به وزارت خزانه داری آمریکا انجام شده است.
سوروس ادامه داد: فعالیت موسسه جامعه باز در ایران همواره بر کمک های بشردوستانه، بهداشت عمومی و هنر و فرهنگ متمرکز بوده است.
سوروس تاکید کرد: تلاش های موسسه جامعه باز در ایران با هدف منتفع شدن مردم ایران و پیشبرد گفت وگو بین ایرانیان و جامعه بین المللی صورت می گیرد.
رئیس هیئت مدیره موسسه جامعه باز بار دیگر ادعا کرد: من در اینجا اعلام می کنم که برخلاف تبلیغات رسمی دولت ایران موسسه جامعه باز نقشی در تحولات اخیر ایران که آن را انقلاب سبز نامیده اند، نداشته است.
وی با بیان آنچه که او انقلاب سبز ایران می نامید و با اعلام اینکه تمامی تحولات مرتبط با آن براساس خواسته و اقدام رهبران جامعه مدنی ایران برای رسیدن به پیشرفت و آزادی است، به نقش موسسه خود اذعان کرد و یادآور شد: نقش موسساتی چون جامعه باز در چنین تحولاتی حداکثر نقش الهام بخشی بوده است.
سوروس در همین رابطه اظهار داشت: با حضور رهبران هوشیاری چون خاتمی و موسوی، انقلاب سبز ایران پیشرفت های اعجاب آوری را در ماه های اخیر داشته است.
رئیس هیئت مدیره مؤسسه جامعه باز در پایان و ضمن آشکار ساختن نقش مداخله جویانه خود در حوادث اخیر ایران تاکید کرد: امیدوارم با پیشروی انقلاب سبز ایران و همکاری و ارتباط گسترده تر رفرمیست های ایرانی با موسسه جامعه باز، ساختاری دمکراتیک را در ایران پایه گذاری نماییم.
گفتنی است جلسه سخنرانی جرج سوروس در هتل بین المللی ترامپ، تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

/ 7 نظر / 19 بازدید
هانی

دوست عزیز من .باور کن افسوس می خورم که انسانهای خدا جوی و پاکی چون شما نادانسته ، پیاده نظام یک باند مافیایی ثروت و قدرت و اطلاعات و رسانه و ... سپاه می شوند.باور کنید تمام این نمایشات و سناریوسازی ها برای آن است که چون شمایی نپرسید که پس این صدها میلیارد دلار پول نفت کجا رفت.جرا ایران امروز در اکثر رتبه های اقتصادی،نابهنجاری های اجتماعی چون فساد اخلاقی و مالی و اعتیاد و طلاق و خودکشی و دین گریزی و کودکان خیابانی و ... وضعیت بسیار بسیار نابسامانی در دنیای امروز دارد.من هرگز طرفدار باندها قبلی فساد و قدرت در جامعه نیستم ولی بدان و آگاه باش که باند جدید قدرت و ثروت سپاه، بسی دهشتناکتر است و با بهره گیری از امواج انحصاری رسانه ای خود دارد به شما آدرس غلط میدهد.خدایا تو خود گواه باش که این سخن را از سر صدق میزنم و از تو میخواهم تاثیر سخنم را افزون کنی.خدایا در فرجش تعجیل فرما تا منافقین واقعی و تیشه زنندگان به پیکر نورانی مکتبت هر چه زودتر رسوا شوند و دنیایی داشته باشیم پر از صداقت و یکرنگی نه دنیای پر از دروغ و ریا و چند رنگی.

آرزو

سلام ممنونم از حضورتون...[گل]

اقتصاد سبز

دروغ شریعتمداری!!!!!!!!!!!! شما خودت خوب میدونی که شریعتمداری چه آدمی هست تا حالا نتونسته یکی از اخبار دروغش رو ثابت کنه از همون اول که خاتمی وارد عرصه انتخابات شد شریعتمداری از این چیزهای مزخرف نوشته چیز جدیدی نیست دیگه کسی این اخبار رو باور نمیکنه اخبار voa صادق تره ! تا شریعتمداری

محمد هریسی

انقدر سفرها ودوستی ها وپاچهخواری هابی این مانگن سیاسی از دشمنان قسم خورده ایران زیاد است که می توان ملاقات و خیانت او را بدون هیج تعجبی پذیرفت او شخصی است که در اوج نفرت عمومی است که نوع لباسش و رنگ عبایش چالشی مهمتر از معیشت مردم واقتصاد ایران است او کسی بود که مشاوران اقتصادی اش رابطان باند های ثروت و قدرت و مشاوران سیاسیش مترجمان قوانین ضد الهی غربی و سکولار بود.او میخواست با لباس اسلام حکومت اسلامی را منفعل و مفاهیم غربی را جایگزین کند او ریاضی نخوانده بود و نمی فهمید که اقتصاد یعنی همه مردم نه فقط عده ای .

رضا پورمحمدی

منبع این اعترافات سورس چیه؟؟؟ کدوم خبرگزاری که اینو از خود سورس چاپ کرده؟؟؟ به جیمیلم بفرستید و اگر ندارید یه تکذیبیه تو وبلاگتون برای رعایت اخلاقیات بنویسید العبد رضا پورمحمدی

fadayebasij

سلام طبق گفته‌های آقای مهندس احمد علی‌ هراتی نیک‌ صنایع فولاد، بزودی کارخانه‌های ذوب آهن باید درشون را ببندند زیرا دولت نرخ برق را برای کارخانه‌ها بالا برده است، و ما بهیچ وجه با آهن آلات وارد شده نمیتوانیم رقابت کنیم. ما اگر کوره‌های بهتری داشتیم بهترین آهن دنیا را میتونستیم تولید کنیم. اما متأسفانه همینطور که آقای هراتی نیک‌ گفته ما بخاطر لج کردن دولت با دنیا و تحریم‌های مختلفه، آهن را با هزینهٔ خیلی بالا تولید می‌‌کمنیم. بهترین نفت را داریم ولی‌ نمیتونیم تصفیه کنیم. بهترین سنگ آهن را هم داریم ولی‌ باید از خارج آهن بیاوریم .

ali

بعد از این همه پرده بردارب من موندم پس چطور تایید صلاحیت شد!!! نکنه شورا نگهبانو خریده بود؟ شاید هم شورا نگهبانو اغفال شده بود