«اهل بیت (علیهم السلام) و ماه محرم»

اهل بیت (علیهم السلام) علاوه بر تاکید به همیشگی بودن حزن و اندوه بر مصایب وارد بر امام حسین (علیه السلام)، حزن و اندوهشان با ورود به ماه محرم بیشتر پدیدار می‌گشت.

در این راستا امام رضا (علیه السلام) می فرماید: «چون ماه محرم فرا می‌رسید، پدرم خندان دیده نمی‌شد و از روز اول تا روز دهم محرم، روز به روز غم و اندوهش زیادتر می‌گردید و روز عاشورا روز اوج مصیبت و اندوه و گریه ی او بود و پبوسته می‌فرمود: "امروز روزی است که حسین (علیه السلام) کشته شد."»(3)

ائمه طاهرین (علیهم السلام) علاوه بر این عزاداری و حزن فردی، به برپایی مجالس عزا نیز تاکید داشتند. ایشان همواره خود برگزار کننده ی مجالس در خانه‌های خود و مکان‌های عمومی بودند.

دعبل خزاعی می‌گوید: در ایام عاشورا، علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) را دیدم. ایشان اندوهناک نشسته بود وجمعی از شیعیان در خدمت ایشان بودند. امام رضا (علیه السلام) مرا صدا زد و نزدیک خود نشاند و فرمود: "ای دعبل، این روزها ایام حزن ما اهل بیت و ایام سرور و شادی دشمنان ماست، شعری در مرثیه ی سیدالشهدا (علیه السلام) بخوان."

دعبل می‌گوید من شعری در مصیبت‌های امام حسین (علیه السلام) خواندم. امام رضا (علیه السلام) و حاضرین بسیار گریستند، به گونه‌ای که صدای گریه از خانه آن حضرت بلند شد.(4)

همچنین آن حضرت در روز اول ماه محرم به "ریان بن شبیب" فرمود: «محرم ماهی است که (حتی) اهل جاهلیت جنگ را در آن حرام می‌دانستند؛ اما در همین ماه خاندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه‌های ما را آتش زدند ... و حرمت پیامبر را رعایت نکردند ..."(5)

امام حسین (علیه السلام) این مصیبت‌ها را تحمل نمود تا دین اسلام و خداپرستی واقعی زنده بماند. قیام امام حسین (علیه السلام) حافظ دین خدا بود و عزاداری بر مصایب ایشان، زنده نگهدارنده ی پیام‌های توحیدی قیام آن حضرت است. بدین سان عزاداری بر شهید مظلوم کربلا (علیه السلام) در جهت جلب رضایت خداوند بوده و ائمه اطهار (علیهم السلام) نیز همواره برپا کننده ی عزای آن حضرت بوده اند.پس چه نیکوست که در این ایام همواره یادآور زندگانی، پیام قیام حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) و مصائب آن حضرت باشیم و به پیروی از بزرگان دین، به بزرگداشت و اقامه ی عزای آن حضرت اهتمام ورزیم.

( برگرفته از کتاب "احرام محرم"، تألیف: "عبدالحسین نیشابوری "(همراه با تصرف واضافات))

  

از پایگاه اسلامی شیعی رشد

_________________________________________________________________

پاورقی ها:

1- کلمات الامام الحسین (علیه السلام)، صفحه 458- ذریعه النجاه، صفحه139

2- المزار ابن المشهدی، صفحه501- بحارالانوار، جلد98، صفحه238،320

3- امالی شیخ صدوق، صفحه191- وسایل الشیعه، جلد14، صفحه505

4- بحار الانوار، جلد 45، صفحه 257

5- امالی شیخ صدوق، صفحه 284

/ 5 نظر / 23 بازدید
حمید رضا

اخه چرا دروغ مینویسی علنی؟ مگه نمیگن سجاد (ع) روز عاشورا مریض بوده و تو صحرای کربلا نبوده؟ اونوقت چجوری میخاد امام حسین (ع) ‘ ابا عبدالله‘ ثار الله با اون حرف بزنه؟

جابر عليمحمدي

ايام غمبار محرم بر شما عاشق دلسوخته تسليت باد سلام دوست عزيز وبلاگ زيبايي داريد لطفا از وبلاگ شهدا ديدن كنيد آماده همكاري و تبادل لينك با وبلاگ شما هستم

bimarefat

بنام حسين(ع) آمديم تا قلم هاي مجازي خويش را در هم كوبيم و بنويسيم... حرف هاي ناگفته در دلها را! . هديه اي برايتان به رسم يادبود تهيه کرده ايم. منتظرتان هستيم

جواد

السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین موفق باشید