رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

متن سخنرانی دکتر محمود احمدی نژاد در شصت و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

جناب آقای رئیس، همکاران گرامی، خانم ها و آقایان

خدای بزرگ را از اعطای فرصت حضور مجدد در این مجمع مهم جهانی سپاسگزارم.

طی چهار سال گذشته از چالش های اصلی پیش روی جهان ، علل و عوامل ریشه ای بروز و پایداری آنان و ضرورت بازنگری در اندیشه و عمل صاحبان قدرت و همچنین نیاز به سازوکارهای جدید با شما سخن گفتم.

از دو جریان متقابل که یکی بر اساس ترجیح منافع مادی خود بر دیگران ، با توسعه نابرابری و ستم ، فقر و محرومیت ، تحقیر انسانها ، تجاوز و اشغالگری و فریبکاری ، به دنبال تسلط بر جهان و تحمیل اراده خود بر ملتهاست و در نتیجه ناامیدی و آینده ای تاریک را در برابر بشریت ترسیم می نماید و دیگری که با ایمان به خدای یگانه و در پیروی از تعلیمات انبیاء الهی ، با احترام به کرامت انسانها و با عشق به نوع بشر ، در صدد برپایی جهانی سرشار از امنیت ، آزادی ، رفاه و صلح پایدار مبتنی بر عدالت و معنویت برای همگان است. جریانی که به تک تک انسانها و ملت ها و فرهنگ های ارزشمند بومی ، ملی و انسانی احترام می گذارد ، خواستار نفی تبعیض از جهان و برابری همه در برابر قانون مبتنی بر عدالت و برادری ، در استفاده از امکانات، فرصتهای علم آموزی ، کمال انسانی و پیشرفت است و آینده ای امیدبخش را ترسیم می کند.

از ضرورت تغییر بنیادین در نوع نگاه به جهان و انسان و لزوم برپایی نظامات عادلانه و انسانی جدید برای ساختن فردایی روشن سخن گفتم.

دوستان و همکاران؛

امروز و در ادامه، درباره ابعاد تحول و تغییراتی که باید به وجود آید نکاتی را به عرض شما خواهم رساند.

ادامه وضع موجود حاکم بر جهان ممکن نیست

نکته اول؛

بسیار روشن است که ادامه وضع موجود حاکم بر جهان ممکن نیست. شرایط یک جانبه و نامطلوب فعلی ، بر خلاف فطرت انسان و در نقطه مقابل هدف از خلقت جهان و انسان است.

دیگر نمی شود با ایجاد دارایی های کاذب کاغذی ، معادل دهها هزار میلیارد دلار ثروت غیرواقعی را به اقتصاد جهان تزریق کرد و با ایجاد کسری بودجه های شدید ؛ تورم و مشکلات اقتصادی و اجتماعی را به دیگران منتقل کرده و ثروت دیگران را به اقتصاد برخی دولتهای خاص منتقل نمود.

ماشین اقتصاد سرمایه داری لجام گسیخته به پایان راه رسیده است

ماشین اقتصاد سرمایه داری لجام گسیخته با تنظیمات ناعادلانه به پایان راه رسیده و از کار افتاده است و این معادله یک سویه قابل دوام نیست.

دوران تحمیل اندیشه سرمایه داریِ بی عاطفه و تحمیل سلیقه و علاقه یک گروه خاص بر جامعه جهانی، توسعه سلطه بر جهان به نام جهانی سازی و عصرِ برپایی امپراطوری ها به پایان رسیده است. دوران تحقیر ملتها و اعمال سیاستهای دوگانه و معیارهای چندگانه سپری شده است.

این که تحقق نتایج دلخواه برخی دولت ها ، تنها ملاک بود و نبودِ آزادی و دموکراسی باشد و تحت لوای آزادی، زشت ترین روش های فریب و تهدید ، دموکراتیک جلوه داده شده و دیکتاتور مآب ها ، دموکرات به حساب آیند، قبیح و فاقد مشروعیت است.

دیگر زمان آن گذشته است که عده ای خود ، دموکراسی و آزادی را تعریف کنند ، خود معیار آن باشند و در حالی که خود ، اول ناقض آن هستند ، در موضع قاضی و مجری نیز قرار گیرند و با دولتهای متکی بر مردمسالاری واقعی و حقیقی مبارزه کنند.

گسترش آزادی های جهانی و بیداری ملت ها دیگر اجازه این مشرب ناصواب را نمی دهد و به همین دلایل است که اغلب ملت ها و از جمله مردم امریکا در انتظار تغییرات گسترده ، عمیق و واقعی هستند و از شعار تغییر استقبال کردند و می کنند.

چه کسی تصور می کند ادامه اعمال سیاست های غیر انسانی در فلسطین امکانپذیر باشد

چه کسی تصور می کند ادامه اعمال سیاست های غیر انسانی در فلسطین امکانپذیر باشد ؟

این که ملتی را بر خلاف همه معیارهای انسانی با زور سلاح و با تبلیغات فریبنده بیش از 60 سال از خانه خود برانند ، با روش های ضدبشری و موشک و حتی تسلیحات ممنوعه بر او بتازند و در مقابل ، حق دفاع مشروع را نیز از او سلب کنند و عجیب تر آن که در برابر نگاه بهت زده جهانیان ، متجاوزان و اشغالگران را "صلح طلب" و "صاحب حق" و مردم تحت ستم را "تروریست" بنامند.

چگونه ممکن است جنایات عده ای اشغالگر علیه کودکان و زنان بی دفاع و تخریب خانه ها و مزارع و مدارس و بیمارستانها مورد حمایت کامل و بی قید و شرط برخی دولت ها قرار گیرد و مردان و زنان مظلوم به جرم دفاع از خانه و وطن خود تحت سنگین ترین محاصره ها و تحریم های غذایی و آب و دارو و مورد نسل کشی قرار گیرند.

حتی از بازسازی اماکن آنان که در تهاجم وحشیانه 22 روزه صهیونیست ها تخریب شده است ، آن هم در آستانه زمستان ، جلوگیری شود و هم زمان متجاوزان و حامیان آنان شعار دفاع از حقوق بشر سر دهند و دیگران را به این بهانه تحت فشار قرار دهند.

دیگر قابل قبول نیست که یک اقلیت محض بر اقتصاد و سیاست جهان حاکم شود

دیگر قابل قبول نیست که یک اقلیت محض با یک شبکه پیچیده و طراحی غیر انسانی ، بر اقتصاد و سیاست و فرهنگِ بخش های مهمی از جهان حاکم شود ، برده داری نوین راه اندازی کند و تمام حیثیت ملتها حتی ملتهای اروپا و امریکا را قربانی مطامع نژادپرستانه خود کند.

پذیرفتنی نیست که عده ای از چند هزار کیلومتر دورتر در منطقه خاورمیانه دخالت نظامی کنند و کشتار ، جنگ ، ترور ، تهدید و تجاوز را به همراه بیاورند اما حساسیت ملتهای منطقه به سرنوشت و امنیت ملی خود و فریاد اعتراض آنان به بی عدالتی ها و تجاوزها و حمایت آنان از هموطنان و همکیشان مظلومشان را ضدیت با صلح و دخالت در امور دیگران بنامند.

وضع عراق و افغانستان را ببینید. دیگر نمی شود با شعار مبارزه با تروریسم و مواد مخدر ، سرزمینی تحت سلطه نظامی قرار گیرد ولی تولید مواد مخدر و دامنه تروریسم چند برابر شود و هزاران نفر از مردم بیگناه کشته و زخمی و آواره شوند ، تاسیسات زیربنایی نابود گردد ، امنیت منطقه ای تحت مخاطره قرار گیرد و عاملان اصلی این فجایع دائما دیگران را متهم کنند.

نمی شود شعار دوستی و همراهی با ملتها سر داد و هم زمان پایگاههای نظامی را در مناطق جهان از جمله آمریکای لاتین توسعه داد. این وضعیت قابل ادامه نیست.

دیگر نمی توان سیاست های توسعه طلبانه را با منطق نظامیگری به پیش برد

دیگر نمی توان سیاست های توسعه طلبانه و ضد انسانی را با منطق نظامیگری به پیش برد ، منطق زور و تهدید عواقب وخیم تری به دنبال دارد و بر مشکلات موجود به شدت می افزاید.

غیر قابل قبول است که هزینه نظامی برخی از دولتها چند برابر هزینه نظامی کل دولتهای جهان باشد ، سالانه صدها میلیارد دلار سلاح صادر کنند ، سلاح شیمیایی ، بیولوژیکی و اتمی انبار کنند ، در نقاط مختلف دنیا پایگاه نظامی و نیروی نظامی داشته باشند و در همین حال دیگران را متهم به نظامیگری کنند و با سوء استفاده از امکانات جهانی و با شعار دروغین مقابله با گسترش تسلیحات ، مانع از پیشرفت علمی سایر ملتها شوند.

قابل قبول نیست که سازمان ملل و شورای امنیت تحت سلطه چند دولت باشند

قابل قبول نیست که سازمان ملل و شورای امنیت که باید نماینده همه ملتها و دولت ها باشند و تصمیمگیری در آنها بر اساس مردمی ترین و دموکراتیک ترین شیوه ها باشد ، تحت سلطه چند دولت و در خدمت منافع و خواست آنها باشد.

ما خواهان برپایی یک نظام نوین در جهان هستیم

اصولاً در دنیایی که اندیشه و فرهنگ و افکار عمومی عامل تعیین کننده است ، ادامه این وضع ، ناممکن و تحول اساسی یک ضرورت غیرقابل اجتناب است. ما خواهان برپایی یک نظام نوین در جهان هستیم.

نکته دوم؛

تغییر و تحول باید هم در حیطه نظری و هم از حیث عملی در ساختارها و روش ها به صورتی اساسی و بنیادین صورت گیرد. ممکن نیست با مبانی فکری و سازوکارهایی که خود مسبب و عامل اصلی همه مشکلات جامعه بشری بوده اند ، وضعیت را متحول و دنیای مطلوب را برپا کرد.

اندیشه لیبرالیستی و سرمایه داری سلطه گر که انسان را از اخلاق و آسمان جدا می کند ، نه تنها سعادت را به ارمغان نمی آورد بلکه خود عامل بدبختی ها و از جمله جنگ ها و فقرها و محرومیت هاست.

همه شاهد بودند که چگونه ساختارهای یکسویه اقتصادی تحت اشراف جهتگیری های سیاسی ، منافع ملتها را به پای عده ای سرمایه دار بی اخلاق بر باد داد. این ساختارها نمی توانند اصلاح کننده اوضاع باشند.

ساختارهای سیاسی و اقتصادیِ پس از جنگ جهانی دوم که برآمده از نیات سلطه بر جهان هستند نتوانستند تامین کننده عدالت و امنیت پایدار باشند.

سرمایه داریِ توسعه طلب نیز به تاریخ سپرده خواهد شد

حاکمانی که قلب آنان به عشق انسانها نمی تپد و در وجود خود اندیشه عدالت را قربانی کرده اند هرگز نمی توانند صلح و دوستی را به بشر هدیه کنند. به لطف خدا همچنان که مارکسیسم به تاریخ پیوست ، سرمایه داریِ توسعه طلب نیز به تاریخ سپرده خواهد شد زیرا بر اساس سنت الهی که قرآن کریم از آن به مثابه یک اصل یاد می کند ، باطل چون کفِ رویِ آب رفتنی است و تنها آن چه به نفع جامعه بشری است ماندگار خواهد بود.

جهان نیازمند تغییرات اساسی است

باید همگان مراقب باشند که اهداف استعماری ، تبعیض آلود و غیر انسانی صرفاً با تغییر شعار و با بسته بندی های جدید دنبال نشود. جهان نیازمند تغییرات اساسی است و همه باید کمک و همکاری کنند که این تغییرات در مسیر درست اتفاق بیفتد تا در پرتو آن هیچ کس و هیچ دولتی خود را مستثنی از تغییر و برتر از دیگران نشمارد و با ادعای رهبری جهانی ، به دنبال تحمیل خود بر دیگران نباشد.

نکته سوم؛

رمز و راز اصلی همه مشکلات جهانی ، دور شدن عده ای از حاکمان از اخلاق ، ارزش های انسانی و تعلیمات انبیاء الهی است.

متاسفانه در بسیاری از مناسبات اصلی جهان ، عشق و فداکاری برای نجات و سعادت دیگران و پافشاری بر عدالت و کرامت انسانی ، جای خود را به خودخواهی ، زیاده طلبیِ سیری ناپذیر و لذتجویی فردی بی انتها سپرده است.

برخی خود را به جای خدا نشانده اند و اصرار دارند خواسته خود را بر جهان تحمیل کنند

یکتاپرستی جای خود را به خودپرستی داده است ، برخی خود را به جای خدا نشانده اند و بدون کسب صلاحیت های انسانی اصرار دارند طرز تلقی و خواسته خود را بر جهان تحمیل کنند.

دروغ به جای راستی ، دورویی به جای صداقت ، خودخواهی به جای فداکاری نشسته است. فریبکاری در تعاملات ، درایت و سیاستمداری نام گرفته و چپاول ثروت دیگران به نام عمران و توسعه ، اشغالِ سرزمین ملتها به نام اهدای آزادی و دموکراسی و سرکوب ملتهای بی دفاع به نام دفاع از حقوق بشر رایج شده است.

ادامه دارد ...

/ 16 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست

سلام. ممنون که به یادم بودی ... [خجالت] توی ماه رمضان دعا کردی من هم آخر انتظار بشم ... [لبخند][گل]

سومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال

وبلاگ نویس محترم با سلام به اطلاع میرساند سومین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال از تاریخ 88/7/8 الی 88/7/18 در مصلای امام خمینی از ساعت 10 صبح تا 20 برگزار می گردد. لذا از شما دوست عزیز دعوت می شود از بخش های مختلف نمایشگاه به ویژه سالن پایگاههای اینترنتی و وبلاگ ها بازدید نمایید. سومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال [لبخند]

شفق

سلام عشق یعنی یک خمینی سادگی عشق یعنی با علی دلدادگی عشق یعنی دست تو پرپر شده عشق یعنی یک علی رهبر شده عشق یعنی لا فتی الا علی عشق یعنی رهبرم سید علی به اميد اينكه بتونيم افسران جوان خوبي باشيم. يا حق

عاشق

بعد میگه خیلی خیلی خیلی سریع[لبخند][گل]

مجید شاکر

سلام برادر گرامی مطالبتان خوب است و سیاسی فقط یک سوال دارم که واقعا سوال است آیا مهدوی شدن با و منتظر القائم بودن با این نوع تحلیل ها و سیاسی بازی ها منافات ندارد؟ سیره منتظران حضرت را در نظر بگیرید که یکی از آنان آقای بهجت ره بود.

شاکر

سلام دوباره به دل نگیرید وبلاگتان عالی است و نکته انتقادی بنده یک نکته اخلاقی و شاید هم عرفانی بود. خواستم بگویم این مسایل در رسانه های خبری با شدت و حدت گفته می شود و اینها نه به درد دنیایمان می خورد و نه به درد آخرتمان. دنبال چیزی باشیم که ما را به مکارم اخلاقی و سیره عرفانی تزدیکتر کند. موفق باشید

محسن

یادی از ما کنید که دلتنگتانم چه خبر ؟ اینجا همه چی خوبه الا دوری شما

مودیبا

سلام دوست جون شرمنده که هیچ وقت نیستم!!!!

سادنا

سلام دوست من کجایی؟؟؟؟ هر چی سر می زنم به روز نیستی؟؟؟؟!!!!!! خوب یه چیزی بذار دلمون خوش باشه هنوز دوستمون هست و به یادمونه!!!!! هر جا هستی شاد و موفق باشی یا علی[گل][گل]